W Podlaskiem ruszyły mobilne punkty pobrań wymazów na obecność koronawirusa

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? Dwunastego dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań. Zgodnie z nową jesienną strategią walki z koronawirusem, podlaski oddział NFZ organizuje więcej miejsc, w których będzie można wykonać bezpłatny test na COVID-19.

W Podlaskiem obecnie są 23 punkty pobrań wymazów na obecność koronawirusa, a w ciągu najbliższych dni ma być ich jeszcze więcej. Z uwagi na coraz większą liczbę zakażeń obecnie działające miejsca pobrań już wydłużyły godziny funkcjonowania.

 

"W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa, adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod numer 800-190-590” - smsa takiej treści dostają osoby w 11 dniu kwarantanny.

 

Każdy, za darmo i dobrowolnie może w 12. dobie kwarantanny wykonać badanie w mobilnym punkcie pobrań wymazów. Na pobranie wymazu trzeba dojechać na miejsce własnym autem i koniecznie zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numer PESEL. Wymaz zostanie pobrany bez wysiadania z auta. Wynik badania zostanie przekazany przez laboratorium, jak też będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

 

Mobilne punkty pobrań działają 7 dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie. Powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pełną ich listę można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego NFZ  www.nfz-bialystok.pl

 

Szczegółowy harmonogram pracy punktów:

 

Mobilne punkty pobrań wymazów na obecność koronawirusa

 

fot. stock.adobe.com