Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Ciechanowiec od początku czynnie uczestniczy w czytaniu arcydzieł polskiej literatury.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 3 września o godz. 11.00 na placu przy Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu ul. Mostowa 6.

 

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

- Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka.

 

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania