Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem zorganizowała ćwiczenia na akwenie wodnym w Ciechanowcu, które to zostały przeprowadzone w formie warsztatów teoretyczno-praktycznych. Zagadnienia z zakresu ratownictwa wodnego referowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

W szkoleniu brali udział druhowie z OSP KSRG Ciechanowiec, OSP Tworkowice, OSP Kozarze, OSP Wojtkowice Stare i OSP KSRG Kuczyn.

 

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków - ratowników, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań.

 

Tematyka szkolenia obejmowała ratowanie osób tonących z użyciem sań lodowych i noszy typu deska, podejmowanie osób tonących na łódź ratowniczą, ratowanie osób tonących przy użyciu koła ratunkowego, rzutki i ratownika z asekuracją.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że mężczyzna podczas połowu ryb na pontonie wpadł do wody (nie może samodzielnie wydostać się z wody). Ponton dryfuje na akwenie wodnym. Zdarzenie zostało zgłoszone do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wysokiem Mazowieckiem przez osobę postronną, która zauważyła całe zajście z brzegu zalewu.

Celem zajęć było przypomnienie stosowania technik ratowniczych umożliwiających ewakuację z wody osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek PSP i OSP. Nie zabrakło wykładu na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w stanie hipotermii.

 

009a

 

009b

 

009c

 

009d

 

009e

 

fot. KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem