Będzie się działo - Podlaskie Święto Chleba już 13 sierpnia w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

13 sierpnia 2023 roku w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbędzie się kolejna edycja Podlaskiego Święta Chleba - imprezy, która co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów i miłośników tradycji.

Tegorocznymi gwiazdami wieczoru będą Cleo oraz gdyński zespół folk-rockowy Mitra.

 

W niedzielę, 13 sierpnia w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu od godziny 10 będą na Was czekać między innymi: stoiska z chlebem i lokalnymi wyrobami, pokazy tradycji ludowych, ceremonie żniwne, parada zabytkowych ciągników, występy zespołów folklorystycznych, koncerty kapel i zespołów ludowych. Ponadto na scenie amfiteatru zagrają folk rockowy zespół Mitra oraz Gwiazda wieczoru CLEO

 

Współorganizator:
Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem

Patronat honorowy:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki

 

Podlaskie Święto Chleba, to jedna z największych imprez organizowana w ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z regionu, skosztować wyrobów ze stoisk z jadłem regionalnym oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Podlaskie Święto Chleba jest niezwykle atrakcyjną imprezą dla firm piekarniczych, które prezentują swoje wyroby, zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, które występują z repertuarem tradycyjnej muzyki ludowej o tematyce żniwnej i dożynkowej, ponad 120 twórców ludowych oraz handlarzy rękodziełem, ale przede wszystkim dla ponad dwudziestotysięcznej publiczności z całej Polski przyjeżdżającej do Ciechanowca na Podlaskie Święto Chleba przez zorganizowane wycieczki, całymi rodzinami, lub indywidualnie.

 

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. W ramach prezentacji folkloru wystąpią zespoły i kapele ludowe z Podlasia.

 

089