"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej lekturą XII edycji Narodowego Czytania

W sobotę 9 września będziemy zaczytywać się w powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej w ramach XII edycji Narodowego Czytania.

Burmistrz Ciechanowca i Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowcu zapraszają wszystkich do wspólnego czytania, które odbędzie się na "Wyspie" nad zalewem w Ciechanowcu o godz. 11.00.

 

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

 

Akcja Narodowego Czytania odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem

 

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej lekturą XII edycji Narodowego Czytania