Samorząd Województwa Podlaskiego zaprasza do udziału w wojewódzkiej akcji identyfikacji producentów w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego.

Jeśli jesteś aktywnym rolnikiem, który prowadzi sprzedaż bezpośrednio do klienta, producentem, który dba o jakość, tradycję oraz lokalne pochodzenie surowców, wytwórcą, który dopiero chciałby uruchomić swą działalność, koniecznie zgłoś się do współpracy wypełniając ankietę on-line na stronie www.producenci.wrotapodlasia.pl

 

Jesteś rolnikiem i już prowadzisz dystrybucję „prosto do klienta”. Zarządzasz małą lub dużą firmą w której dba się o jakość produktu, lokalne pochodzenie surowca oraz kultywuje się tradycje. Prowadzisz restaurację lub agroturystykę, w której można zjeść potrawy z lokalnych produktów? Dopiero planujesz uruchomić którąś ze wskazanych powyżej działalności i nie wiesz jakie sprawy należy załatwić celem dopełnienia formalności? W każdym z tych przypadków koniecznie wypełnij ankietę www.producenci.wrotapodlasia.pl 

 

Jej celem jest dotarcie do producentów i rolników zainteresowanych:

 • sprzedażą bezpośrednią i krótkimi łańcuchami dystrybucji
 • rolniczym handlem detalicznym
 • dostawą swoich produktów do stołówek, konsumenckich grup zakupowych itp.
 • współpracą z innymi producentami oraz samorządem celem poprawienia swojej pozycji rynkowej
 • podnoszeniem kwalifikacji, aby stale poprawiać jakość swoich produktów oraz poznawać przepisy obowiązujące producentów.

Osoby wypełniające ankietę mogą również wyrazić dodatkową zgodę na otrzymywanie nieodpłatnego wsparcia promocyjnego ze strony samorządu oraz innych podmiotów i organizacji z nim współpracujących, w tym będą mogły zaistnieć w Internecie.

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego jest inicjatywą samorządu województwa podlaskiego, co oznacza, że producenci nie ponoszą kosztów związanych z przystąpieniem do współpracy.

 

Kto powinien wypełnić ankietę?

Ankieta skierowana jest do rolników, producentów, wytwórców, a także większych i mniejszych firm, które oferują żywność wysokiej jakości opartą o surowce pochodzące z terenu województwa podlaskiego. Z ankietą chcemy dotrzeć również do wszystkich, którzy chcą uruchomić lub rozwijać swą działalność w rolnictwie lub przetwórstwie.

Autorzy akcji liczą nie tylko na osoby i podmioty działające na obszarach wiejskich, ale też na firmy zlokalizowane w miastach, o ile wykorzystują surowce z najbliższej okolicy oraz dbają o jakość produktów, w tym także kultywują lokalne dziedzictwo kulinarne. Celem jest również dotarcie do właścicieli obiektów agroturystycznych oraz restauracji nastawionych na tradycyjną kuchnię opartą o lokalne surowce.

 

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego - jakie korzyści dla producentów?

To przede wszystkim udział w różnorodnych inicjatywach mających na celu zwiększenie opłacalności produkcji m.in. promocja w Internecie, broszurach, imprezach sprzedażowych. To również uzyskiwanie informacji o obowiązujących przepisach, a także wspólne dostawy np. do grup konsumenckich, stołówek, restauracji.

 

Spotkania terenowe z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego pod hasłem „O produktach - na poważnie”

Do wyboru są następujące lokalizacje i terminy. Każde ze spotkań zaczyna się o godzinie 15.00 i potrwa do ok. 18.00:

 • Augustów - 25 lutego, Urząd Miejski w Augustowie, ul. 3 Maja 60 (sala konferencyjna, I piętro)
 • Łomża - 27 lutego, Starostwo Powiatowe w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 1/27 (sala konferencyjna, nr 104 parter)
 • Sokółka - 4 marca, Sokólski Ośrodek Kultury, ul. Grodzieńska 1 (kawiarnia „Lira”),
 • Hajnówka - 5 marca, Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4 (sala kolumnowa)

 

Podczas spotkań będą poruszane tematy związane z:

 • formalnościami podatkowymi i sanitarno-weterynaryjnymi związanymi z wprowadaniem żywności do obrotu
 • wspólnymi formami promocji, w tym zwłaszcza z wykorzystaniem wojewódzkiej bazy produktów lokalnych na produkty.podlaskie.eu
 • rejestracją produktów tradycyjnych oraz certyfikacją żywności wysokiej jakości
 • produktem lokalnym w szkolnej stołówce, restauracji i agroturystyce
 • zacieśniania współpracy pomiędzy producentami i samorządem terytorialnym.

Na miejscu producenci będą mogli też wypełnić ankietę celem zaistnienia w wojewódzkiej bazie producentów, prowadzonej przez Samorząd Województwa Podlaskiego z myślą o nieodpłatnych działaniach informacyjnych, promocyjnych oraz wystawienniczych (targi, targowiska samorządowe itp.).

Rejestrację jest prowadzona online za pośrednictwem strony: www.evenea.pl/event/PCPL

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego jest do dyspozycji w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Więcej informacji na stronie PCPL.wrotapodlasia.pl.

Kontakt: tel. 85 66 54 826, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.