Tegoroczne Podlaskie Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Białymstoku i Ciechanowcu.

Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Starosta Wysokomazowiecki, Burmistrz Ciechanowca oraz Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w uroczystościach w dniu 1 marca 2020 roku.

 

Obchody rozpoczną się na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku, gdzie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów, zostanie odczytany Apel Poległych oraz oddana salwa honorowa.

Następnie w Ciechanowcu, odbędą się uroczystości pogrzebowe Zygmunta i Lucjana Marchelów - członków konspiracyjnych organizacji niepodległościowych, na których za prowadzenie działalności na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego została wykonana kara śmierci na mocy orzeczenia Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z 27 grudnia 1946 r, który jako Sąd Doraźny obradował na sesji wyjazdowej w Wojtkowicach-Glinnie. Składowi sędziowskiemu przewodniczył ppłk. Włodzimierz Ostapowicz.

Rozprawa na terenie rodzinnego gospodarstwa braci Marchelów rozpoczęła się o godz. 10.45. Uczestniczyło w niej w charakterze „widzów" ok. 500 osób doprowadzonych z okolicznych miejscowości. Tego samego dnia o godz. 13.10 wyrok wykonano. Zygmunt i Lucjan przed wykonaniem wyroku objęli się i podczas tego braterskiego pożegnania dowódca plutonu egzekucyjnego oddał w ich kierunku serię z pistoletu maszynowego. Objętych braci żołnierze KBW wrzucili na skrzynię samochodu ciężarowego i odwieźli do lasu, gdzie porzucili ich ciała nie wykopując mogiły. Po kilku tygodniach już na przełomie stycznia i lutego 1946 r. ciała zamordowanych odnalazła przypadkowo osoba przygotowująca drewno na opał. Znając historię publicznej rozprawy zawiadomiła ona rodzinę Marchelów. Odnalezione zamarznięte ciała nie dały się rozłączyć. Przygotowano więc drewnianą skrzynię - trumnę, w której umieszczono obu braci.

Braci pochowano w tajemnicy, w nieoznaczonym miejscu na cmentarzu parafialnym w Ciechanowcu. Prace poszukiwawcze umożliwiły ekshumację szczątków 15 września 2017 roku.

 

Program Wojewódzkich Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

 

025a

 

025b