W Ciechanowcu znów zagrają ligawki - przed nami 42. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

Już w najbliższy weekend w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu odbędzie się 42. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Zagrają ligawki, bazuny, trombity, rogi i inne instrumenty pasterskie.

Konkurs odbędzie się w dniach 2 i 3 grudnia. Pierwszego dnia, 2 grudnia odbędą się przesłuchania uczestników w poszczególnych kategoriach oraz koncerty zespołów z kraju i zagranicy. Drugiego dnia, 3 grudnia organizatorzy zapraszają na podsumowanie Konkursu, ogłoszenie wyników i koncert galowy.

 

Głównym celem Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego jest kultywowanie zwyczaju, przekaz i prezentacja zanikającej umiejętności grania na instrumentach pasterskich we wszystkich regionach Polski, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują oraz w tych krajach europejskich, gdzie jest ona kultywowana w środowiskach wiejskich. Popularyzacja poprzez przekazy medialne instrumentów i melodii muzyki ludowej, powoduje, że jest to jedna z nielicznych imprez kulturalnych w naszym kraju pielęgnująca stare tradycje polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa zachowana w nieskażonej postaci.

 

Weszło już do zwyczaju, że Konkurs każdego roku odbywa się w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w pierwszą sobotę i niedzielę grudnia. Można wtedy zobaczyć i usłyszeć dawne instrumenty pasterskie oraz tradycyjne melodie. Trzydzieści dziewięć lat istnienia Konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz unikatowe już instrumenty. Gra na instrumentach pasterskich jest dla uczestników formą aktywnego uczestnictwa w kulturze, przekazywana z pokolenia na pokolenie, angażując do udziału całe rodziny, co wpisało się już na stałe w życie kulturalne regionu. Międzynarodowy zasięg Konkursu podnosi jego rangę i pozwala rok rocznie zapraszać kolejnych instrumentalistów z różnych części Europy.

https://www.facebook.com/muzeumrolnictwawciechanowcu/

 

 fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu/Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu