15 sierpnia, w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowcu odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego LUTNIA z Aleksandrowa Łódzkiego oraz Chóru Kameralnego Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

Koncert zorganizowano z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920.

 

W niedzielę16 sierpnia, artyści powtórzyli występ po mszy świętej w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Gminy Ciechanowiec, Miejskiej Biblioteki  Publicznej oraz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Podczas koncertu wykonano utwory bezsprzecznie wiążące się z Polską i polskością. Na scenie zabrzmiały m.in. Wojenko, wojenko; Szara Piechota; Moja Piosnka, O mój rozmarynie, a także kompozycje Norberta Blachy i Stanisława Moniuszki. 

 

Bitwa Warszawska znana jako Cud nad Wisłą uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew w historii Europy. W sierpniu 1920 roku polskie wojsko zatrzymało Armię Czerwoną na przedpolach Warszawy. Zdaniem historyków jej losy zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.