Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ciechanowcu

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na panującą pandemię i związane z nią wymogi sanitarne programy tegorocznych obchodów w całej Polsce zostały ograniczone, podobnie było w Ciechanowcu.

Delegacja ciechanowieckiego samorządu złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscu symbolicznie związanym z obchodami tego święta - pod pomnikiem braci Lucjana i Zygmunta Marchelów, żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

 

Bracia Marchelowie zostali skazani na śmierć 27 grudnia 1946 r. wyrokiem komunistycznego sądu doraźnego i tego samego dnia zamordowani publicznie w Wojtkowicach-Glinnej. W 2020 roku, po siedemdziesięciu trzech latach od śmierci, Lucjan i Zygmunt Marchelowie z honorami wojskowymi spoczęli w imiennej mogile na Cmentarzu Parafialnym w Ciechanowcu.

 

Hołd Żołnierzom Niezłomnym w asyście uczniów klas wojskowych ZSOiZ w Ciechanowcu oddali: Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki wraz z delegacją pracowników Urzędu Miejskiego, Radny Powiatu Wysokomazowieckiego Krzysztof Pełszyk, Dyrektor Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu Sylwia Kuczuk-Szymańska, Dyrektor PRK FARE w Ciechanowcu Wojciech Puchaczewski, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Łukasz Godlewski oraz dziekan Dekanatu Ciechanowieckiego ksiądz kanonik Tadeusz Kryński. W uroczystościach uczestniczyli najbliżsi krewni Lucjana i Zygmunta Marchelów, którzy przytoczyli znane im fakty z działalności i okoliczności aresztowania żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest poświęcony żołnierzom podziemia antykomunistycznego walczącym z totalitarnym reżimem powojennej Polski. Data tego święta nawiązuje do wykonania wyroku śmierci 1 marca 1951 roku na przywódcach IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zbrojnej organizacji niepodległościowej.

 

W ubiegłym roku pochówek braci Marchelów był jednym z głównych elementów Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, której przewodniczył biskup drohiczyński ks. dr. Piotr Sawczuk. Po nabożeństwie, uczestnicy ceremonii - przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, służb mundurowych, rodzina braci Marchelów oraz społeczność lokalna, przeszli w kondukcie pogrzebowym ulicami miasta na Cmentarz Parafialny, gdzie pochowano bohaterów antykomunistycznej konspiracji.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu