Ciechanowiec gotowy na Wielkanoc - świąteczne pisanki stanęły w centrum miasta

W centrum Ciechanowca czuć już ducha Świąt Wielkanocnych. Na rynku stanęło 8 ogromnych, 2-metrowych pisanek.

Świąteczna aranżacja rynku, której pomysłodawcą jest Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, stanowi powiew nowości wizerunkowej naszego miasta, przykuwający uwagę nie tylko mieszkańców, ale także przejezdnych.

 

Zdobione jajo - pisanka to prastary magiczny symbol, który w naszych czasach jest kontynuacją tradycji, czasami stając się małym dziełem sztuki. Malowidła na jajkach były kiedyś przede wszystkim znakami magicznymi, które miały chronić jego posiadaczy ich dom i obejście przed złymi duchami, urokami, czarami i chorobami. W słowiańskich wierzeniach ludowych jajko to symbol pomyślności. W wierze chrześcijańskiej jajko jest jednym z symboli Wielkanocy, który jest związany ze zmartwychwstaniem.

 

Piękne ozdoby świąteczne z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocy wykonali pracownicy jednostek organizacyjnych gminy. Stalowe szkielety pisanek wykonał mieszkaniec Ciechanowca Adam Stelengowski we współpracy z pracownikami Przedsiębiorstwa Robót Komunalnych FARE, następnie za pomocą siatki elewacyjnej, zaprawy klejowej oraz tkanin pracownicy Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu uformowali kształt pisanek. Ostatnim etapem prac było pomalowanie form farbą, ich artystyczne ozdobienie oraz polakierowanie.

 

Inspiracją dekoracji była technika batiku - jedna z najstarszych form ozdabiania pisanek. Zdobienia we współpracy oraz pod nadzorem lokalnych artystów Pawła Kłopotowskiego oraz Joanny Paduch wykonywali pracownicy Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu. Transport pisanek oraz ich rozstawienie na ciechanowieckim rynku było możliwe dzięki pomocy logistycznej Firmy Handlowej Leszek Pełszyk.

 

Pomysł na Miejskie Pisanki stanowi nawiązanie do funkcjonującego w obrębie Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka od 2004 roku pierwszego w Polsce Muzeum Pisanki. Pisanki znajdujące się w zasobach muzeum pochodzą z różnych regionów Polski, z Ziemi Huculskiej, Nowogródzkiej, ukraińskie, rosyjskie, czeskie, morawskie, z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów.

 

Burmistrz Ciechanowca składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wielkanocnych ozdób i zapewnia, że świąteczna dekoracja wpisze się już na stałe w wielkanocną tradycję Ciechanowca.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu