Otwarcie Klubu Senior+ w Ciechanowcu - z myślą o osobach w wieku powyżej 60 lat

27 czerwca odbyło się otwarcie Klubu Senior+ w Ciechanowcu, który powstał z myślą o osobach po 60. roku życia, którzy są już nieaktywni zawodowo, ale swój wolny czas chcą spędzić w towarzystwie innych, realizując przy tym swoje zainteresowania i pomysły.

Była to okazja do podziękowań za zaangażowanie w realizację projektu i rozpoczęcie nowego etapu w rozwoju dla ciechanowieckich seniorów.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w intencji seniorów. Następnie klubowicze i zaproszeni goście udali się do siedziby Klubu Senior+, gdzie miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi i inauguracyjny poczęstunek. Był również czas na zwiedzanie pomieszczeń, wpis do pamiątkowej Kroniki i rozmowy towarzyskie. Seniorzy mają do dyspozycji przestronną salę główną z aneksem kuchennym oraz częścią rekreacyjną wyposażoną w sprzęt komputerowy oraz RTV, pomieszczenie do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, węzeł sanitarny zawierający dostosowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz szatnię.

 

Przypomnijmy, że w 2020 roku Gmina Ciechanowiec otrzymała dofinansowanie na wyposażenie Klubu Senior+ w wysokości 121 036 złotych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Całkowita wartość projektu wyniosła 151 295 złotych. Klub powstał w wydzielonych pomieszczeniach w budynku Sali Sportowej przy ulicy 11. Listopada 5a.

 

Dodatkowo w 2021 roku Gmina Ciechanowiec otrzymała dofinansowanie w wysokości 37 375,55 złotych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na zapewnienie funkcjonowania ośrodka Klubu Seniora+ w Ciechanowcu, a także dotację w wysokości 427 tys. złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na realizację projektu „Gmina Ciechanowiec - miejsce przyjazne seniorom”.

 

W czasie realizacji projektu seniorom zostaną zorganizowane zajęcia muzyczne, manualne, kulinarne, a także informatyczne i sportowo-ruchowe. Seniorzy wezmą udział w wykładach o tematyce medycznej z dziedziny psychologii, kardiologii, okulistyki, dermatologii, reumatologii, dietetyki. Wyjadą również na spektakle do opery, teatru i na seanse filmowe.

 

Uczestnictwo w zajęciach Klubu jest dobrowolne i bezpłatne. Głównym celem programu wieloletniego programu „Senior+” jest tworzenie przyjaznej osobom starszym przestrzeni, zapewnienie warunków do spotkań, aktywności, uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach, integracji wewnątrz i międzypokoleniowej. Realizacja projektu pozwoli zachęcić osoby starsze do aktywności społecznej oraz nakierować ich działania na zaangażowanie w sprawy związane z aktywnością społeczności lokalnej.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu