Występy artystyczne, wianki i pokaz tańca z ogniem - Noc Świętojańska w Ciechanowcu

Taniec z ogniem, wicie i puszczanie wianków, koncerty zespołów, których dźwięki niosły się po wodach zalewu, regionalne potrawy i wiele innych atrakcji, tak świętowano w Ciechanowcu - Noc Świętojańską. W tym roku imprezę po raz pierwszy zorganizowano na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego.

Noc Świętojańska tradycję czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Jest to święto zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości. Tradycyjnie obchodzone w najkrótszą noc roku z 21 na 22 czerwca, tym razem przygotowane zostało na niedzielny wieczór 27 czerwca.

 

Do tradycji nocy świętojańskiej należy puszczanie wianków na wodę. W zorganizowanym konkursie na najpiękniejszy wianek, w tym roku oceniano 7 wianków. Pierwsze miejsce przyznano Marcelinie Sierockiej, drugie zajęła Zosia Komuda, a trzecie miejsce Ola Kalupa. Wyróżniono też wianek Julii Bachorek.

 

Z programu festynu, każdy mógł wybrać coś dla siebie i skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej czy garmażeryjnej. Na najmłodszych czekał pokaz iluzjonisty Łukasza Granta oraz dmuchańce, dorośli zaś mogli zasmakować regionalnych potraw oraz wziąć udział w warsztatach robienia wianków. Wieczór zdominowały koncerty zespołów muzycznych. Na scenie wystąpili: Duet Sylena, Zespół Wokalny Miasta Ciechanowiec, Capital, Projekt M2 oraz Rezonans.

 

Widzowie nie kryli zachwytu wobec spektaklu „Krąg Życia”, pokazanego przez Uliczny Teatr Ognia „Antidotum”. Obrzęd Nocy Świętojańskiej w wykonaniu tancerzy w istocie stał się prawdziwym spektaklem. Choć słowo mówione zastąpiła muzyka, a gra aktorska kryła się w tańcu, publiczność mogła "zasłuchiwać" się w scenicznej opowieści, jaką tancerze - z poszanowaniem tradycji - snuli z wielką pasją. Była to opowieść o przeszłości, w której dawna obyczajowość i związane z nią zwyczaje nacechowane były symboliką, wyjątkowym urokiem, a nawet pewną baśniowością.

 

Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu Piekut Band. Podczas ponad godzinnego występu gwiazdy wieczoru, licznie zgromadzona publiczność bawiła się znakomicie. Organizatorami ciechanowieckiej Nocy Świętojańskiej byli Burmistrz Ciechanowca oraz Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu, Dawid Koc