Święto Plonów w Ciechanowcu – Dożynki Diecezjalne 2021 za nami.

Dożynki, czyli Święto Plonów, to tradycyjnie obchodzone obrzędy dziękczynne za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Jest to jeden z najpiękniejszych dni roku i jedna z najpiękniejszych polskich tradycji.

Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej odbywały się w sobotę, 11 września, w Ciechanowcu. Organizatorami uroczystości był Biskup Drohiczyński Ks. Bp. Piotr Sawczuk, Dziekan Ciechanowiecki Ks. Tadeusz Kryński oraz Burmistrz Ciechanowca Pan Eugeniusz Święcki. Mszę Św. w intencji rolników i mieszkańców wsi odprawił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

.

 

– Gromadzimy się, aby przeżyć diecezjalne dziękczynienie za zbiory w Ciechanowcu, jednym z najstarszych miast Podlasia, leżącym nad Nurcem i otoczonym przepiękną przyrodą, obfitującą w zioła, trawy, zboża, warzywa i owoce. – mówił w trakcie homilii bp Piotr Sawczuk.

 

Biskup drohiczyński w swojej homilii nawiązał także do mającej nastąpić nazajutrz beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego, który pochodził z oddalonej od Ciechanowca niespełna 20 km Zuzeli. Przypomniał, że Prymas powtarzał, iż jego dziadek był rolnikiem i przywołał jego słowa, że "ziemię uprawia się przez miłość".

 

Pan Eugeniusz Święcki –  Burmistrz Ciechanowca jako gospodarz miasta i gminy Ciechanowiec, wspólnie z Panią Dorotą Łapiak - Przewodniczącą Rady Powiatu Wysokomazowieckiego i Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Starostami Dożynek Państwem Agatą i Tadeuszem Koc, powitali wielu znamienitych gości: przedstawicieli duchowieństwa, władz rządowych i samorządowych różnych szczebli, wojska, organizacji pozarządowych, instytucji, uczelni wyższych, przedsiębiorców, a także delegacje z poszczególnych parafii Diecezji Drohiczyńskiej.

 

Po uroczystej Eucharystii odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a także tradycyjne dzielenie się chlebem. 

 

Dożynki to wyjątkowa okazja do podkreślenia roli i znaczenia rolnictwa dla gospodarki oraz ekonomicznego i społecznego rozwoju kraju. To także wyrażenie wdzięczności rolnikom za ich całoroczny trud. Obszary wiejskie to nasza duma! To nasze bogactwo i ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać, dlatego wspólnie podziękujmy za plony i porozmawiajmy o sprawach podlaskiego rolnictwa – podkreślił Stanisław Derehajło.

 

Po części dziękczynnej rozpoczęły się występy artystyczne. Uczestnicy mogli posłuchać m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie, Scholi Anielskie Nutki, Zespołu Wokalnego Miasta Ciechanowiec, Duetu Sylena, a także zespołu No To Co. Nie zabrakło ludowego rękodzieła i lokalnych produktów. Uczestnicy mieli okazje spróbować regionalnych potraw – babki ziemniaczanej, krokietów, pierogów, a także słodkich przekąsek – faworków i ciast własnego wypieku przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Ciechanowiec.

 

Dożynki w Ciechanowcu zakończył koncert finalisty drugiej edycji programu Must Be the Music. Tylko muzyka zespołu folkowego InoRos.

Sponsorami wydarzenia byli:

- Spółdzielnia Mleczarska ,,MLEKOVITA”
- „Cudze Chwalicie” sklep z polskimi winami.
- Kompleks hotelowo-gastronomiczny „JAGODA”
- Firma ,,KOL-TRANS” Henryk Kołek
- Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu
- Firma Krzysztof Tomczuk Usługi Budowlane
- Sala Bankietowa Kamila Szczęsna-Denysiuk
- Państwo Agata i Tadeusz Koc
- Pan Mirosław Borkowski prowadzący Firmę Nasienno-Handlową ,,JAMIR”
- Piekarnia ,,KOBUS”
- Piekarnia ,,BEZA-CISZKOWSKI S.C”
- „Piekarnia Ciechanowiecka - Łukasz Wysocki”
- Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
- Agencja Ochrony Osób i Mienia Global Security
- Firma Łuniewscy. Zakłady Mięsne
- Pan Mirosław Angielczyk prowadzący firmę "Ziołowy Zakątek"
- Wytwórnia pasz "LIRA”

 

 

 

 

 

fot. COKiS

 

115

 

114