Miasta partnerskie Ciechanowca  Rosbach vor der Höhe i Saint-Germain-lès-Corbeil z pomocą Ukrainie

Odpowiedź na apel o pomoc uchodźcom, którzy trafili do Polski, w tym do naszego miasta i gminy Ciechanowiec przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Włodarze miast partnerskich Ciechanowca: Steffen Maar Burmistrz Rosbach vor der Höhe (Niemcy) oraz Yann Petel Burmistrz Saint-Germain-lès-Corbeil (Francja) niemal natychmiast zorganizowali zbiórki w swoich środowiskach.

13 marca 2022 r. do Ciechanowca przyjechały delegacje z tych miast przywożąc ze sobą ogromną ilość darów.

 

Z Francji przyjechali: Marie-Laure Degoutte - Wiceprezydent IDF FFSTB League w Federation Francaise Sportive Twirling Baton, Florence Le Bellec Zastępca Burmistrza Saint-Germain-lès-Corbeil, Yann Petel Burmistrz Saint-Germain-lès-Corbeil, Karl Dirat - Burmistrz Villabé, Fabrice Maxime Rouzic Zastępca Burmistrza Villabé, Romain Pastureau członek Komitetu Bezpieczeństwa Saint-Germain-lès-Corbeil, Herve Chichereau Dyrektor Lions Club EVRY oraz Laurent przedstawiciel firmy transportowej ULS. Samochód ciężarowy, paliwo i opłaty drogowe ufundowała Firma MRTI. Prezes Zarządu MRTI Mario Lopes Martins osobiście pojawił się w Ciechanowcu przy rozładunku darów. Darowizny zebrane zostały w gminach Draveil, Echarcon, Morsang-sur-Seine, Saintry-sur-Seine, Tigery, Villabé i Saint-Germain-lès-Corbeil.

 

Z Niemiec przyjechali do nas kierowcy Rainer Schmidt i Stefan Müllmaier, którzy zgłosili się dobrowolnie i pokonali całą trasę w obie strony charytatywnie w swoim prywatnym czasie. Samochód ciężarowy, paliwo i opłaty drogowe ufundowała Firma REWE Zentrale Region Mitte z siedzibą w Rosbach vor der Höhe. Przyjazd z kolejnym transportem zapowiedział już także Burmistrz Rosbach vor der Höhe Steffen Maar.

 

Obecnie do Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu zostało zgłoszonych ponad 200 gości z Ukrainy przebywających na terenie Gminy Ciechanowiec. Rzeczywista liczba jest większa, gdyż wielu mieszkańców gminy, którzy przyjęli uchodźców do swoich prywatnych domów, jeszcze nie zgłosiło ich pobytu. Taka ilość osób - głównie są to kobiety z dziećmi – sprawia, że potrzeby są ogromne. To tej pory dzięki hojności mieszkańców miasta i gminy Ciechanowiec oraz innych osób udało się nam zebrać podstawowe rzeczy, umożliwiające pobyt rodzin Ukraińskich.

 

Pomoc otrzymana z miast partnerskich z Francji i Niemiec oraz wcześniej z USA pozwoli nam na zapewnienie dłuższego pobytu w naszej gminie gości z Ukrainy. Dzięki miastom partnerskim będziemy mogli pomóc także sąsiednim gminom. Jednak szczególny wymiar mają dary, które przekażemy Ukraińcom walczącym na froncie i wszystkim tym, którzy pozostali w Ukrainie, gdzie mają o wiele gorszą sytuację, niż ich rodacy tutaj w Polsce.

 

Samorząd oraz mieszkańcy Gminy Ciechanowiec są niezwykle wdzięczni władzom i wszystkim ofiarodawcom z Francji i Niemiec za tak hojne wsparcie. Włodarze Rosbach vor der Höhe i Saint-Germain-lès-Corbeil udowodnili i pokazali, że słowa i deklaracje nie wystarczają - potrzebne są konkretne i szybkie działania do ratowania życia ludzi.
W imieniu nas wszystkich, dziękuję Burmistrzom Rosbach vor der Höhe, Saint-Germain-lès-Corbeil oraz Villabé, władzom innych miast i miasteczek z Niemiec i Francji oraz ich mieszkańcom, organizacjom różnych środowisk, którzy przyczynili się do wparcia nas i naszych gości.

 

Dziękuję wszystkim druhom OSP, ciechanowieckim morsom, uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz wszystkim, których nie sposób wymienić tutaj imiennie, a pomagali przy rozładunku transportów. Dziękuję firmie „U Jana” za użyczenie wózka widłowego. Dziękuję właścicielom i pracownikom hotelu „Jagoda”, pracownikom Urzędu Miejskiego, Annie Czapkowskiej Sekretarz Gminy Ciechanowiec, Marzenie Kryńskiej Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, Wojciechowi Puchaczewskiemu Prezesowi PRK FARE sp. z o. o. oraz Magdalenie Kondraciuk Kierownik Referatu Organizacyjnego za pomoc w sprawnej organizacji przedsięwzięcia.

 

Dziękuję artystom, stowarzyszeniom, kołom gospodyń wiejskich oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację koncertu „Ciechanowiec dla Ukrainy”. Było to piękne i pełne emocji wydarzenie.

 

W takim momencie musimy być razem i solidarnie wspomóc Ukrainę w jej zmaganiach. Pomoc ta będzie mogła uratować życie wielu osobom. Jestem dumny z takiego partnerstwa i współpracy!

 

Burmistrz Ciechanowca
Eugeniusz Święcki

 

https://www.youtube.com/watch?v=dZlbEDhvpZo

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu