Niedziela Palmowa - tradycja zdobiona bukszpanem, forsycją i bibułkami

Niedziela Palmowa rozpoczęła w kościele katolickim Wielki Tydzień, który przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych.

Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jej głównymi elementami są: procesja oraz wprowadzone do liturgii w XI wieku święcenie palm, które wierni przynoszą w tym dniu do kościoła. W Polsce liście palm słanych pod nogi Chrystusa zastąpiły wiązanki z gałązek wierzby, forsycji czy bukszpanu lub okazałe palmy uformowane z bibułkowych kwiatów.

 

W Ciechanowcu od lat Niedziela Palmowa ma wyjątkowo barwną oprawę. Na uroczystość przybywają twórcy biorący udział w Konkursie na Wykonanie Palmy Wielkanocnej organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, władze samorządowe, mieszkańcy i goście. Opiekę duchową nad konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. biskup Piotr Sawczuk, który przewodniczył procesji i mszy świętej.

 

Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej ma na celu podtrzymanie i propagowanie zwyczaju własnoręcznego wykonywania palm. W tegorocznym, dwudziestym czwartym Konkursie wzięło udział 300 palm. Komisja, która oceniając brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją, ogólny wygląd i efektywność kompozycji, przyznała Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego oraz 12 Nagród Specjalnych. Poza tym pierwszą nagrodę otrzymało 25 palm, drugą nagrodę 28 palm, trzecią 49, a 71 czwartą nagrodę. Komisja wyróżniła 107 palm konkursowych.

 

Palmy startujące w Konkursie pozostały w Muzeum Rolnictwa i będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.

 

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu