Uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Gminne Obchody Dnia Strażaka

Trzeciego maja odbyły się uroczystości upamiętniające 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które zostały połączone z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka z udziałem 9 jednostek OSP z gminy Ciechanowiec.

Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Gminne Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się akademią w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Akademię przygotowali nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

 

Następnie w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której poczty sztandarowe, delegacje i uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

 

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki nawiązał do wydarzeń sprzed 231 laty oraz uroczystości patriotycznych po II wojnie światowej, gdy święto 3 Maja było zakazane przez władze komunistyczne. Podziękował także za całokształt pracy Druhnom i Druhom OSP, podkreślając, jak ważną rolę pełnią Ochotnicze Straże Pożarne w życiu społeczności lokalnej. „Dziękuję Wam za trud służby, za ratowanie ludzkiego życia, za ofiarność, za niezwykłe oddanie - oddanie służbie, Bogu, Polsce, ale przede wszystkim zwykłemu człowiekowi, którego życie, zdrowie i mienie na co dzień swoją służbą, swoim wysiłkiem ratujecie i zabezpieczacie. Z całego serca dziękuję za to w imieniu własnym, Rady Miejskiej, a także w imieniu wszystkich mieszkańców miasta i gminy Ciechanowiec” - mówił.

 

W Gminie Ciechanowiec funkcjonuje 9 jednostek OSP: Ciechanowiec, Kozarze, Bujenka, Wojtkowice Stare, Tworkowice, Winna-Poświętna, Koce-Basie, Pobikry i Radziszewo-Króle. Jednostki w Ciechanowcu i Pobikrach należą do KSRG. We wszystkich jednostkach służbę pełni 180 strażaków. W roku 2021 wszystkie jednostki na terenie Gminy wyjeżdżały do różnych zdarzeń aż 142 razy.

 

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzając prawo powszechnej niepodległości szlachty i mieszczan oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a postanowieniami artykułu IV przyjęła chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego. Chociaż dopiero Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku zniosła niewolę i ustanowiła wszystkich obywateli równymi przed obliczem prawa, to konstytucja majowa, chociaż tylko na papierze, stała się symbolem wolności. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku, a jako Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku i od tego momentu jest uroczyście obchodzone w całej Polsce.

 

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu