Basiewianki i Przybyszanki laureatami "Bitwy Regionów" w Powiatowym Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich

Dwadzieścia trzy Koła Gospodyń Wiejskich spotkało się 17 lipca w Kobylinie-Borzymach na I Powiatowym Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich. Atrakcji było co niemiara - degustacja potraw regionalnych, konkursy kulinarne i rękodzieła ludowego występy artystyczne czy pokazy przygotowane przez profesjonalnych kucharzy.

Gminę Ciechanowiec reprezentowały dwa Koła Gospodyń Wiejskich: "Basiewianki" z Koców-Basi, które otrzymały trzecie miejsce w konkursie kulinarnym i "Przybyszanki" z Przybyszyna, też miejsce trzecie w konkursie na rękodzieło ludowe.

 

Każdy, kto tego dnia przybył do Kobylina-Borzymy, mógł spróbować babki ziemniaczanej, kiszki, pierogów, pasztetów czy krokietów. Wśród zastawionych stołów znaleźć można było chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kiełbasy, pieczenie, golonkę, a nawet pieczonego prosiaka. Ci, którzy wolą słodycze, mogli skosztować rogalików, babeczek, bułeczek, tortów, sękaczy czy mrowiska.

 

W najważniejszej rywalizacji, czyli konkursie kulinarnym "Bitwa Regionów" trzecie miejsce dostała "Babka ziemniaczana sołtysa" przygotowana przez KGW "Basiewianki" w Kocach-Basiach. Natomiast w konkursie na rękodzieło ludowe, również trzecie miejsce zajęło KGW „Przybyszanki” z Przybyszyna za wieniec dożynkowy.

 

Wszystkie stoiska Kół Gospodyń Wiejskich wyjątkowo się zaprezentowały. Było widać bogactwo podlaskiej kuchni, ale przede wszystkim pomysłowość i kreatywność członków KGW. Stroje stylizowane na ludowo, wianki na głowach pań, ich uśmiech i życzliwość tworzyły niepowtarzalny klimat. Dodajmy do tego niebanalne aranżacje stoisk, które nawiązywały do tradycji podlaskie wsi.

 

Głównym organizatorem „Bitwa Regionów” jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a pomysłodawcą Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zwycięskim Kołom Gospodyń Wiejskich nagrody wręczyli Lech Antoni Kołakowski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jadwiga Zabielska Dyrektor OT KOWR w Białymstoku.

 

fot. Rafał Mazerski, PODR Szepietowo, e-WysMaz