Dożynki Wojewódzkie i Podlaskie Święto Chleba - rolnicy podziękowali za tegoroczne plony

Uroczyste nabożeństwa, orszak bogato zdobionych wieńców oraz dożynkowe ceremoniały, odznaczenia i konkursy -  w niedzielę, 14 sierpnia, rolnicy z województwa podlaskiego podziękowali za tegoroczne plony. Uroczystości odbyły się na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Po raz pierwszy w historii naszego regionu Dożynki Wojewódzkie obchodzono wspólnie z Podlaskim Świętem Chleba, zorganizowanym w tym roku po raz 20. Doroczne podziękowanie za plony tradycyjnie rozpoczęły nabożeństwa w dwóch obrządkach.

 

W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości. Wśród nich wicepremier Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; parlamentarzyści, m.in. Aleksandra Łapiak, Jacek Bogucki, wojewoda Bohdan Paszkowski. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałkowie: Sebastian Łukaszewicz i Marek Olbryś, członek zarządu Marek Malinowski oraz Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku i radni wojewódzcy. Na uroczystościach obecni byli także starostowie powiatowi oraz wójtowie i burmistrzowie z gmin z terenu województwa podlaskiego, w tym m.in. starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński i burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, przedstawiciele instytucji branży rolniczej, duchowni oraz licznie przybyli mieszkańcy regionu.

 

Liturgii w cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przewodniczył bp Warsonofiusz, ordynariusz diecezji siemiatyckiej. Mszę w kościele pw. Wszystkich Świętych celebrował bp Tadeusz Bronakowski. Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli na jej miejsce w uroczystej procesji, podczas której niesiono wieńce dożynkowe. Tam starostowie dożynkowi przekazali na ręce ministra chleb upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Chleb jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia i znak, że żniwa zakończone i nikomu w tym roku chleba nie zabraknie. Starostami dożynek byli Vira i Piotr Tynkiewiczowie oraz Ewa i Arkadiusz Koc.

 

Minister Kowalczyk pogratulował rolnikom obfitych plonów i zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwoju sektora przetwórstwa żywności w Podlaskiem - W trakcie brutalnej wojny na Ukrainie również polscy rolnicy zabezpieczają nam żywność, nie tylko dla Polaków, ale dla tych, którzy uciekli przed wojną, dla wszystkich obywateli Ukrainy. To jest wielkie dzieło i za to rolnikom należą się wielkie słowa uznania – powiedział. – Powiat wysokomazowiecki i województwo podlaskie słyną z produkcji mleka. Ten rynek jest najbardziej stabilnym rynkiem w Polsce, dlatego, że przetwórstwo mleka jest w rękach polskich.

 

Występujący w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, poprosił publiczność o brawa dla rolników naszego regionu. Zaznaczył, że dożynki to także czas refleksji nad polską wsią i jej rolą we współczesnym świecie, społeczeństwie i narodzie - Od zawsze polska wieś była ostoją państwowości, moralności i patriotyzmu, gdzie szlachetne zasady i wartości oraz pokora były zawsze na pierwszym miejscu. (…) Polska wieś jest miejscem produkcji żywności uznawanej na całym świecie i cenionej głównie za jej bardzo wysoką jakość – podkreślił wicemarszałek. - Naszym zadaniem, jako konsumentów, jest zawsze wybierać i kupować jedzenie produkowane na polskiej wsi, polskie produkty. Będzie to przejaw naszego patriotyzmu konsumenckiego i wsparcia naszych rolników.

 

Dożynki wojewódzkie były okazją do wręczenia ministerialnych medali zasłużonym rolnikom. Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymały w tym roku 24 osoby, w tym 9 osób z terenu gminy Ciechanowiec: burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, starostowie dożynek Ewa i Arkadiusz Koc (Koce-Piskuły), Franciszek Wojtkowski (Wojtkowice Stare), Tomasz Gieros (Kosiorki), Piotr Kowalczuk (Kobusy), Zdzisław Sikorski (Kobusy), Andrzej Koc (Koce-Schaby) oraz Tomasz Jacyniewicz (Pobikry).

 

W trakcie dożynek przeprowadzono też tradycyjne konkursy. Wśród nich na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku do konkursu zgłoszono 20 wieńców wyplecionych z kłosów, traw i ziół, zdobionych ziarnami. Swoje dzieła przygotowały m.in. koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Pierwsze miejsce w kategorii „wieniec tradycyjny” zdobył wieniec z gminy Wyszki, zaś zwycięski laur wśród wieńców tzw. nowoczesnych trafił do gminy Suraż. W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze stoisko. Pierwsze miejsce przyznano paniom KGW Piętkowianki z gminy Klukowo.

Części oficjalnej towarzyszyło mnóstwo atrakcji. To m.in. obrzęd święcenia zwierząt, przemarsz orszaku żniwnego na pole, pokazy prac żniwnych, młócenia czy parada zabytkowych ciągników. Do tego stoiska kół gospodyń wiejskich z przygotowanymi przez nie smakołykami czy rękodziełem. Na scenie przed publicznością wystąpiły: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zespół „Megitza”, duet „Swoi” z Ukrainy oraz Warszawska Kapela z Targówka. Imprezę zamknęły występy gwiazd: zespołu Pectus oraz Kombi.

 

Burmistrz Ciechanowca kieruje podziękowania do Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego oraz do Dyrektor Muzeum Rolnictwa Doroty Łapiak za podjęcie się trudu organizacji Dożynek Wojewódzkich w Ciechanowcu. Dla gminy Ciechanowiec jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie.

 

 

Źródło: Wrota Podlasia
Fot. UMWP/Jerzy Sikorski/WysMaz24