Polski Związek Pszczelarski wraz z Podlaskim Związkiem Pszczelarzy w Białymstoku podjął inicjatywę, aby w 2022 roku Białystok stał się stolicą polskiego miodu i pszczelarstwa. 23 września rozpoczęły się Ogólnopolskie Dni Pszczelarza Białymstoku.

Święto pszczelarstwa rozpoczęły wizyty plenerowe na pasiekach. Jedną z wizytowanych pasiek, była pasieka Józefa Wanaksa z Ciechanowca, który jako pierwszy w naszym mieście oferuje usługi uloterapii.

 
Uloterapia polega na przebywaniu w jednym, specjalnym pomieszczeniu razem z pszczołami. Można w nich oddychać powietrzem pszczelim, które zawiera m.in. substancje zwalczające infekcje bakteryjne i wirusowe. Korzystnie działa na człowieka również ciepło, mikrowibracje i dźwięki wytwarzane przez pszczoły.
 
 
Białystok miał zaszczyt pierwszy raz organizować tego typu imprezę, celem przedsięwzięcia było propagowanie rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego. Tegoroczne Dni Pszczelarza odbyły się na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Konstantego Ciołkowskiego, nie zabrakło atrakcji takich jak: objazdy po pasiekach, kiermasz produktów pszczelarskich i rzemieślniczych, wioska dziecięca, w tym „spotkania z pszczołą”, zajęcia plastyczne organizowane przez MDK, warsztaty pszczelarskie dla dzieci, projekcje filmów o tematyce pszczelarskiej organizowane przez BOK, bieg terenowy dla młodzieży „O beczkę miodu”, pokaz uli edukacyjnych dla dzieci, pokaz dziania barci, występy artystyczne, konkurs na najlepszą potrawę z miodem „Nie ma jak z miodem”.
 

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu / J. Wanaks