30 września nastąpiło uroczyste, pierwsze podniesienie flagi na maszt wykonany w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną”. Ta patriotyczna inicjatywa, została realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane kwotą 8 tysięcy złotych z budżetu państwa. Inicjatorem i promotorem przystąpienia naszego samorządu do ogólnopolskiego projektu był Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

 

Gmina Ciechanowiec dołączyła do projektu „Pod Biało-Czerwoną” w październiku 2020 roku. Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Mieszkańcy gminy Ciechanowiec bardzo aktywnie włączyli się w głosowanie, dzięki czemu nasza gmina znalazła się na 3 miejscu w Województwie Podlaskim oraz 1 miejscu w powiecie wysokomazowieckim na liście rankingowej.

 

Wymogiem projektowym, przed rozpoczęciem realizacji zadania, było zasięgnięcie opinii mieszkańców całej gminy co do miejsca, w którym posadowiony zostanie maszt. Mieszkańcy gminy Ciechanowiec zdecydowali, że nowy maszt na flagę, na budowę którego samorząd otrzymał dofinansowanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Pod Biało-Czerwoną”, stanie w parku na Placu Jana Pawła II.  Można ją było wyrazić za pośrednictwem elektronicznego formularza, który dostępny był na naszej stronie od 4 do 11 marca br. Poddana pod głosowanie lokalizacja jest terenem gminnym i miejscem, w którym w przyszłym roku zostanie zlokalizowany pomnik Matki Sybiraczki.

 

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy zabiegali o pozyskanie dofinansowania w ramach ogólnopolskiego projektu, jak również wszystkim, którzy wyrazili swoją opinię na temat lokalizacji masztu.

 

Celem głównym projektu „Pod Biało-Czerwoną”  jest zjednoczenie naszego kraju i jego mieszkańców. Honorowanie Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęcanie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to. jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu