Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu obchodziło 60-lecie istnienia

Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu obchodziło 3 października 60-lecie istnienia. Okrągły jubileusz świętowano podczas popołudniowej gali, podczas której osobom zasłużonym na rzecz placówki i kultury wręczono odznaczenia państwowe i ministerialne.

Wcześniej goście wzięli udział w otwarciu centralnego magazynu zbiorów o powierzchni ponad 5,6 tys. mkw. Nowo wybudowany obiekt to warta kilkadziesiąt milionów złotych inwestycja dofinansowana ze środków centralnych, której realizacja podzielona została na kilka etapów.

 

- Stoimy przed nowo wybudowanym, nowoczesnym spełniającym wszystkie wymogi konserwatorskie budynkiem, który z dużym wysiłkiem udało nam się stworzyć na przestrzeni pięciu lat - mówiła dyrektor muzeum Dorota Łapiak podkreślając, że muzeum na tę chwilę czekało kilka dekad - Był to wieloletni i złożony proces, o którym powiedzieć, że był trudny to nic nie powiedzieć.

 

W centralnym magazynie zbiorów znajdują się: pracownie konserwatorskie, pracownia digitalizacji zbiorów, stolarnia, warsztat mechaniczny, serwerownia, pomieszczenia biurowe i socjalne.

 

- Całe to piękno muzeum w Ciechanowcu możemy podziwiać tylko i wyłącznie dzięki ludziom, którzy z ogromną pasją dbają o ten obiekt. Niewątpliwie jest to wysiłek pracowników i sympatyków muzeum, którym chciałabym serdecznie podziękować - mówiła poseł Aleksandra Łapiak.

 

- Nie ma muzeum w Polsce, które nie będzie od dziś Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zazdrościć - mówiła uczestnicząca w otwarciu senator Maria Koc - Trzeba odwagi, żeby podjąć decyzję o rozpoczęciu tak dużej inwestycji, ale jest i na pewno będzie dobrze służyła przez kolejne dziesięciolecia tej jakże zasłużonej dla polskiej kultury placówce.

 

W uroczystościach wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, posłowie: Aleksandra Łapiak, Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, Wojciech Kwiatkowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewoda Bohdan Paszkowski, radni wojewódzcy: Cezary Cieślukowski i Jerzy Leszczyński, starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński wraz z zarządem i radnymi powiatowymi, burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i duchowieństwa.

 

Powstałe w 1962 r. muzeum jest jednostką kultury Województwa Podlaskiego. Powołano je do życia z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Muzeum posiada dziewięć działów: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Historii Chowu i Hodowli Zwierząt Gospodarskich, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii i Oświatowo-Promocyjny. Zbiory Muzeum liczą ponad 33 tys. eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 44 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 53 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII - pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. Muzeum posiada punkty zamiejscowe w Drewnowie ( wiatrak z zagrodą młynarza), Dąbrowie Łazy (wiatrak) i Winnie Chroły (Szkola Wiejska).

 

Muzeum organizuje również ciekawe i ważne wydarzenia, takie jak: Niedziela Palmowa - z konkursem na najładniejszą palmę wielkanocną, Jarmark św. Wojciecha, Zajazd Wysokomazowiecki - rekonstrukcje wydarzeń historycznych, Podlaskie Święto Chleba, Wykopki pod Wiatrakiem czy Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

 

źródło: podlaskie.eu

 

fot. Kamil Timoszuk