logo

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu wraz z opiekunami przebywała w Grecji, gdzie realizowali dwutygodniowy program zajęć bazujących na poznaniu i rozwoju języków obcych oraz zapoznaniu się geografią, kulturą i obyczajami panującymi w innym kraju Unii Europejskiej.

Dwutygodniowy program był realizowany w ramach projektu rozwoju kompetencji kluczowych "Rozwiń skrzydła w ramach ponadnarodowej mobilności".

 

22 października. Weekend kulturowy rozpoczęliśmy od wycieczki do jednego z 10 najpiękniejszych miejsc świata, czyli kompleksu skalno-klasztornego Meteora. Tłumacząc nazwę tego niezwykłego miejsca mówi się o budowlach „zawieszonych między niebem a ziemią” - takie właśnie wrażenie sprawiają klasztory wyrastające na skalnych szczytach. Młodzież mogła w ciszy spacerować między poczuć atmosferę spokoju i modlitwy.

 

Na miejscu mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat religii Greków, czyli prawosławia. Wytłumaczono nam tu podstawowe różnice i podobieństwa między religią, wyznawaną przez ponad 95% greckiego społeczeństwa, a katolicyzmem. Odkryliśmy, że tworzenie ikon to agiografia i nie są one malowane ale pisane. Oprócz zachwycania się sztuką był też czas na kupienie pamiątek - czyli to co uczniowie lubią najbardziej.

 

„Rozwiń skrzydła w ramach ponadnarodowej mobilności” projekt nr 2021-1-PMU-4389, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”

 

fot. Uczestnicy projektu