logo

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu wraz z opiekunami przebywała w Grecji, gdzie realizowali dwutygodniowy program zajęć bazujących na poznaniu i rozwoju języków obcych oraz zapoznaniu się geografią, kulturą i obyczajami panującymi w innym kraju Unii Europejskiej.

Dwutygodniowy program był realizowany w ramach projektu rozwoju kompetencji kluczowych "Rozwiń skrzydła w ramach ponadnarodowej mobilności".

 

27-28 października. Mobilność powoli zmierza ku końcowi, ale to jeszcze nie koniec zajęć i warsztatów. Na naszą młodzież dziś czekało bojowe zadanie w Nei Pori. Piękna lokalna plaża przywitała nas słońcem i ciepłym powiewem wiatru. Zanim jednak przyszedł czas na opalanie każda z grup dostała indywidualne zadania do wykonania. Nie było łatwo, ponieważ wiele z nich wymagało dopytania Greków i to niekoniecznie tych, którzy rozumieją angielski. Uczniowie wykorzystali notatki i informacje, które zebrali na wcześniejszych zajęciach językowych i dowiedzieli się (po grecku oczywiście) jakiego koloru skarpetki nosi pani sprzedająca owoce i warzywa na lokalnym targu. Wszystkim bardzo spodobała się nauka języka przez zabawę, co też upamiętnili zdjęciami.

 

Nadszedł w końcu czas ostatnich wycieczek i podsumowania mobilności. Wybraliśmy się na Stary Pantaleimon żeby poczuć klimat górskiej wioski, którą zamieszkiwali Grecy podczas okupacji tureckiej. Cicha i urokliwa miejscowość pozwoliła nam złapać ostatni oddech lata. Był też czas na zakupienie lokalnych wyrobów i pamiątek. Tuż przed wyjazdem spotkaliśmy się na ostatnie warsztaty podsumowujące zrealizowane działania i aktywności. Nie brakowało wzruszeń i czułych pożegnań. Młodzież otrzymała także certyfikaty programowe potwierdzające udział w projekcie, które przypieczętowane zostały greckim „Do zobaczenia”.

 

„Rozwiń skrzydła w ramach ponadnarodowej mobilności” projekt nr 2021-1-PMU-4389, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”

 

fot. Uczestnicy projektu