Święto Niepodległości w Ciechanowcu. Uroczystości miejskie

11 listopada to jedno z najważniejszych dni w roku. Wtedy Polska świętuje rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. W Ciechanowcu jak zwykle pamiętano o wydarzeniach z 1918 roku.

W miejskich obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział  przedstawiciele władz, delegacje ciechanowieckich instytucji, szkół, duchowieństwa, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta i gminy Ciechanowiec.

 

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła odbywająca się w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej akademia, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Następnie uczestnicy w pochodzie przeszli przez centrum Ciechanowca do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie ksiądz kanonik Tadeusz Kryński, dziekan Dekanatu Ciechanowieckiego, przewodniczył mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Biało-czerwone dekoracje, liczne poczty sztandarowe, asysta klas wojskowych i strażaków OSP, występy dzieci i młodzieży oraz orkiestry dętej sprawiły, że atmosfera była podniosła i wyjątkowa.

 

Dalsze uroczystości odbyły się przy ciechanowieckim Pomniku Nieznanego Żołnierza. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, organizacji pozarządowych, duchowieństwa. Apel Poległych odczytał uczeń klasy sportowo-wojskowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zwieńczyło tradycyjnie, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy symbolicznym ognisku w siedzibie COKiS.

 

O wywalczonej 104 lata temu niepodległości pamiętali mieszkańcy gminy Ciechanowiec. Na wielu domach, zakładach pracy i ulicach pojawiły się biało-czerwone flagi.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu

 

pobierz

List Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego z okazji Święta Niepodległości