W Święto Objawienia Pańskiego sprzed siedziby Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu do żłóbka betlejemskiego w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej przemaszerował Orszak Trzech Króli, w tym roku pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda"'.

Ciechanowiec przyłączył się do tego wydarzenia dziesięć lat temu, a udział w przemarszu stał się jedną z tradycji. Mimo mroźnej aury, uroczystość przywiodła do Ciechanowca wielu mieszkańców miasta i gminy oraz gości.

 

Tradycja Orszaków Trzech Króli narodziła się w Polsce w 2008 roku. 6 stycznia pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami.

 

W tegorocznym, barwnym korowodzie uczestnikom nie brakowało pomysłów na przebrania nawiązujące do czasów narodzenia Chrystusa, ale i współczesnych. Uczestnicy Orszaku, aby podkreślić wyjątkowość święta, obdarowani zostali koronami, które nawiązywały do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Po mszy świętej i ogłoszeniu wyników konkursu na najpiękniejsze przebranie, na wszystkich uczestników orszaku czekało wspólne kolędowanie oraz gorący bigos, przygotowany przez pracowników Szkoły Podstawowej w Ciechanowcu. Nad całym wydarzeniem czuwały służby porządkowe.

 

Organizatorami Orszaku Trzech Króli byli Burmistrz Ciechanowca, Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, Dyrektor Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

 

fot. COKiS/M. Chojnowski (dron)