Podpisanie umowy o współpracy podczas wizyty ciechanowieckiego samorządu w Ukrainie

Podczas wizyty delegacji ciechanowieckiego samorządu w Ukrainie została podpisana umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy gminą Ciechanowiec a gminą Podbereźce (Obwód Lwowski, Ukraina). Sygnatariuszami dokumentu byli Burmistrz Podbereźca Wasyl Kowal oraz Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki.

W dniach 26-29 kwietnia, na zaproszenie lokalnych władz ukraińskich, delegacja ciechanowieckiego samorządu: Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Karolewski, Sekretarz Gminy Anna Czapkowska, Prezes PRK FARE Sp. z o. o. Wojciech Puchaczewski, Kierownik Referatu Organizacyjnego Magdalena Kondraciuk i pracownik Referatu Organizacyjnego Kamil Wojtkowski, reprezentowała gminę Ciechanowiec podczas rewizyty w Podbereźce.

 

Wizyta w Podbereźcach była także okazją do przekazania darów pomocowych. Delegacja przekazała m. in. agregat prądotwórczy, latarki, baterie, świeczki, zapalniczki, śpiwory oraz słodycze i artykuły higieniczne, takie jak pampersy czy środki czystości.

 

W imieniu Prezes Stowarzyszenia Rodzina w Ciechanowcu Cecylii Szmurło, Burmistrz Ciechanowca przekazał na ręce Burmistrza Podbereźca 1.000 euro, które zostaną przeznaczone na zakup noktowizora. Pieniądze pochodzą ze zbiórki, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rodzina w Ciechanowcu przy współpracy z samorządem gminy na rzecz rodzin i dzieci uchodźców z Ukrainy na specjalnym subkoncie dewizowym.

 

Po oficjalnych uroczystościach, gospodarze oprowadzili i pokazali gościom tamtejsze placówki kulturalne, urząd gminy, a także najciekawsze miejsca i zabytki regionu. Kolejnym bardzo ważnym punktem programu wyjazdu było poznanie ukraińskich szkół. W placówkach oświatowych delegacja mogła zobaczyć także piwnice przystosowane do nauki dzieci w czasie alarmów bombowych.
Mieszkańcy gminy Podbereźce przygotowali przepiękny program artystyczny, który przeplatany był śpiewem i tańcami ludowymi, kozackimi i współczesnymi. Zachwycała kolorystyka i piękno strojów ludowych.

 

Nawiązanie współpracy partnerskiej gminy Ciechanowiec z gminą Podbereźce umożliwia podjęcie wspólnych przedsięwzięć w obszarze gospodarczym, edukacji, kultury, turystyki, przedsiębiorczości, realizowanych przez społeczności obu gmin, ze szczególnym uwzględnieniem partnerstwa w pozyskiwaniu środków zewnętrznych oraz stworzenia warunków dla wzajemnej prezentacji dorobku lokalnych środowisk artystycznych, kulturalnych, sportowych oraz wzajemnej wymiany grup, w szczególności młodzieży. Jeszcze w tym roku oba samorządy będą wspólnie ubiegać się o dofinansowanie 2 projektów w ramach Programu Interreg NEXT Polska - Ukraina 2021-2027.