Koła Gospodyń Wiejskich Basiewianki i  Skórzeckie Perełki laureatami Powiatowego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich

Atrakcji było co niemiara. 28 maja w Wysokiem Mazowieckiem odbył się drugi Powiatowy Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich powiatu wysokomazowieckiego.

Gminę Ciechanowiec reprezentowały dwa Koła: Basiewianki z Koców-Basi, które otrzymały pierwsze miejsce za najlepszą nalewkę i Skórzeckie Perełki ze Skórca drugie miejsce w konkursie kulinarnym za „Zaguby”.

 

Główną nagrodę powiatowej "Bitwy regionów" dostało Koło Gospodyń Wiejskich Herbasianki z miejscowości Kaczyn-Herbasy (gmina Czyżew) za "Kaczkę z Kaczyna". Tym samym, Herbasianki będą miały zaszczyt reprezentować powiat wysokomazowiecki na etapie wojewódzkim tego konkursu kulinarnego. Drugie miejsce zdobyły "Zaguby" Koła Gospodyń Wiejskich "Skórzeckie Perełki" ze Skórca (gmina Ciechanowiec), a trzecie "Staropolski gulasz z dziczyzny" z Koła Gospodyń Wiejskich Ewelinki. Za najlepszą nalewkę komisja konkursowa uznała nalewkę przygotowana przez Basiewianki z Koców-Basi (gmina Ciechanowiec).

 

Wszystkie stoiska Kół Gospodyń Wiejskich wyjątkowo się zaprezentowały. Było widać bogactwo podlaskiej kuchni, ale przede wszystkim pomysłowość i kreatywność. Stroje stylizowane na ludowo, wianki na głowach pań, ich uśmiech i życzliwość tworzyły niepowtarzalny klimat. Dodajmy do tego niebanalne aranżacje stoisk, które nawiązywały do tradycji podlaskiej wsi.

 

Tego dnia swoje talenty artystyczne pokazali: Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca z Szepietowa oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem.

 

Dzień pełen kulinarnych przysmaków, artystycznych prezentacji i lokalnej tożsamości pokazał, że powiat wysokomazowiecki jest miejscem pełnym smaku i inicjatywy. Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich to nie tylko święto dla mieszkańców, ale również platforma do prezentowania tego, co najlepsze w regionie - zarówno w kwestii kulinariów, jak i talentów młodego pokolenia. Głównym organizatorem „Bitwa Regionów” jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a pomysłodawcą Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

fot. wysokomazowiecki24.pl
fot. ewysmaz.pl
fot. KGW Basiewianki/KGW Skórzeckie Perełki