Boże Ciało, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Ciechanowcu

Uroczystość Święta Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwanego inaczej Bożym Ciałem, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego i wiąże się z procesją z Najświętszym Sakramentem.

W obu ciechanowieckich parafiach pw. Trójcy Przenajświętszej i pw. Najświętszej Marii Panny z Fatimy, przeszły procesje wiernych symbolizujące obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina.

 

Boże Ciało wprowadzono do kalendarza liturgicznego po tym, gdy w 1245 roku Julianna z Cornillon, przeorysza klasztoru augustynianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, miała objawienie zinterpretowane jako potrzeba ustanowienia specjalnego dnia poświęconego uczczeniu Najświętszego Sakramentu. Już rok później biskup Robert ustanowił takie święto dla diecezji w Liege, a w 1264 r. papież Urban IV wprowadził święto Bożego Ciała w całym Kościele. W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało świętowano w 1320 r. w diecezji krakowskiej, na polecenie biskupa Nankera. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono.

 

W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. Tak jak przed wiekami uczestnictwo w procesji stanowi publiczne wyznanie wiary, a poświęcone gałęzie brzozowe, przyniesione po procesji z ołtarzy mają sprzyjać urodzajom, strzec przed niepowodzeniami i wszelkimi chorobami.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu