Noc Świętojańska, jedno z najpiękniejszych wydarzeń roku w Ciechanowcu za nami

Konkursy, strefa zabaw dla dzieci, stoiska handlowe i gastronomiczne, puszczanie wianków na wodę, koncerty zespołów, których dźwięki niosły się po wodach zalewu, pokaz fajerwerków i wiele innych atrakcji - tak świętowano w Ciechanowcu Noc Świętojańską.

Noc Świętojańska tradycję czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Jest to święto zabawy, ognia, urodzaju, radości i miłości. Tradycyjnie obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, tym razem przygotowane zostało na niedzielny wieczór 25 czerwca.

 

Impreza rozpoczęła się od poświęcenia wody w ciechanowieckim zalewie, a tym samym symbolicznym rozpoczęciem sezonu letniego wypoczynku nad wodą.

 

Do tradycji nocy świętojańskiej należy puszczanie wianków na wodę. W zorganizowanym konkursie na najpiękniejszy wianek, w tym roku oceniano 16 wianków. Komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce Oli Boratyńskiej, drugie miejsce Marcelinie Sierockiej a trzecie Agnieszce i Nadii Zalewskim. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymały Marcelina Jarosiewicz, Polina Miliutina i Urszula Koślińska.

 

Odbyło się też wręczenie nagród laureatom Regionalnego Konkursu Plastycznego „Skansen w moim mieście”, organizowanego przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

 

Z programu festynu, każdy mógł wybrać coś dla siebie i skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej czy garmażeryjnej. Na najmłodszych czekały lody, strefa zabaw i ogromne maskotki, dorośli zaś mogli zasmakować regionalnych potraw oraz wziąć udział w warsztatach robienia wianków. Były pokazy gimnastyki artystycznej, występy grup tanecznych i koncerty zespołów muzycznych. Na scenie wystąpili: zespół SPOKOO i C-C SQUAD, uczniowie ZSOiZ w Ciechanowcu, Zespół Wokalny Miasta Ciechanowiec, zespół The Men Else, Duet Sylena - Ula i Mateusz oraz zespół Kordian i Defis.

 

Organizatorami ciechanowieckiej Nocy Świętojańskiej byli Burmistrz Ciechanowca oraz Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

 

Organizacja Nocy Świetojańskiej była możliwa dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego oraz lokalnych przedsiębiorców: Banku Spółdzielczego w Ciechanowcu, Polskie Sklepy Arhelan, „U Lodziarzy”, Global Security, "U Jana", NEOPUNK, Partner AGD RTV. Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, Kurier Podlaski, wysokomazowiecki24.pl, eWysMaz.pl

 

fot. COKiS