XXI Podlaskie Święto Chleba - to był wyjątkowy dzień pełen tradycji ludowych i atrakcji

Ten wyjątkowy dzień, zaczął się mszą świętą celebrowana przez księdza biskupa Tadeusza Pikusa, po której barwny korowód zaprzęgów konnych przejechał na teren muzeum.

Imprezę ropoczęła jedyna w skali kraju parada zabytkowych ciągników oraz lokomobil ze zbiorów Działu Techniki Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Turkot silników i uśmiechy kierowców towarzyszyły dostojnemu przejazdowi.

 

Specjalnie do Ciechanowca przyjechało kilkadziesiąt piekarni z różnych zakątków Polski jak i świata, u których można było kupić tradycyjnie wyrabiane chleby. Ponadto, na terenie muzeum rozstawione były stoiska kół gospodyń wiejskich, twórców ludowych, rękodzielników i rzemieślników.

 

Atrakcją Podlaskiego Święta Chleba były pokazy tradycji ludowych. W jednej ze skansenowskich zagród odbył się pokaz święcenia muzealnych zwierząt - koni, owiec i kóz. Dawniej zwyczaj ten towarzyszył uroczystościom kościelnym na św. Rocha i miał chronić ludzi i zwierzęta przed zarazami i chorobami. W polowym piecu chlebowym przy wiatraku przez cały dzień wypiekany był wiejski chleb na zakwasie, którym po upieczeniu, można było się poczęstować. Tu również można było dowiedzieć się o zwyczajach związanych z pieczeniem chleba.

 

Główną atrakcją Święta Chleba był pokaz żniwny, który rozpoczął się żęciem żyta sierpami i koszenia kosami. Po ustawieniu w dziesiątki związanego w snopy zboża, żniwiarze przedstawili obrzęd zdobienia przepiórki i jej oborania. Następnym punktem prac polowych był pokaz młócenia zboża zabytkowymi młocarniami. Niemal przez cały dzień trwał Konkurs na Wykonanie Równianki, czyli bukietu żniwnego ze zbóż, ziół, warzyw, przyozdobionego kwiatami i wstążkami. Zgodnie z tradycją bukiety święcone były 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanym świętem Matki Boskiej Zielnej.

 

Imprezę uświetniły występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych: kapela Sami Swoi z Brańska, kapela Ludowa z Kacprówka, kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, zespół muzyczny Szwagry , kapela Kłosy z Ciechanowca, Henryk Kulesza, kapela Sterdyniacy ze Sterdyni, zespół Polne Maki z Dołubowa, Kalina z Żurobic, Zespół Kaszubki z Chwaszczyna, Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, Zespół Pieśni i Tańca Podlaskie Kukułki, Pasieka z Platerowa, chór Swojskie Melodie oraz występy zespołów na scenie przed pałacem: Project M2, Anna Żebrowska, Warszawska Kapela z Targówka, Trzeci Oddech Kaczuchy. Wieczorem, na scenie głównej w amfiteatrze imprezę zamknęły występy duetu Sylena, folkrockowego zespołu Mitra oraz gwiazdy wieczoru CLEO.

 

Współorganizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Podlaski i Marszałek Wojewódzwa Podlaskiego. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu