Rajd Pamięci w hołdzie poległym w czasie I i II wojny światowej w 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

W 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w hołdzie poległym w czasie I i II wojny światowej, 1 września odbył się symboliczny Rajd Pamięci.

Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki wspólnie z młodzieżą odwiedził miejsca pamięci upamiętniające poległych żołnierzy Wojska Polskiego, osoby cywilne oraz indywidualne groby żołnierzy i sybiraków, zapalając światła pamięci i składając kwiaty.

 

Dodatkowo przygotowane zostały przez Młodzieżową Radę Miejską plansze przedstawiające wybrane miejsca pamięci z terenu gminy Ciechanowiec. Plansze zostaną udostępnione w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu. To ważne przypomnienie o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i hołd oddany wszystkim żołnierzom i cywilom, którzy stracili życie w tej okropnej wojnie.

 

1 września 1939 r. o godz. 4.40 Niemcy zaatakowały Wieluń. Kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Tak rozpoczęła się największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r.; w Europie do 8 maja 1945 r. Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi. Wśród ofiar było prawie 6 mln Polaków.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu