Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi - widowiskowe i pełne emocji

W niedzielę, 3 września odbyły się w Ciechanowcu 19. Podlaskie Zawody Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi.

W trakcie zawodów widzowie mieli okazję śledzić i kibicować zawodników, którzy przystąpili do rywalizacji w czterech różnych kategoriach: kuce, single, pary oraz profesjonalne powożenie zaprzęgami konnymi. Każda z tych kategorii przyniosła ze sobą unikalne wyzwania i widowiskowe występy.

 

Podstawowym zadaniem zawodników było pokonanie specjalnie przygotowanego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie. Jednak to nie była jedyna rzecz, na którą musieli zwracać uwagę. Bezbłędność była kluczowa, ponieważ za każdy błąd na bramce dodawano sekundy do czasu głównego przejazdu. Co więcej, wjazd do bramki "pod włos" także skutkował nadaniem sekund karanych. To oznaczało, że zawodnicy musieli być nie tylko szybcy, ale także precyzyjni i dokładni w wykonywaniu pokonywaniu przeszkód.

 

W rywalizacji udział wzięło 26 powozów. Najmłodsza uczestniczka miała 13 lat. Sędzią głównym była Elwira Jakubiak. Organizatorami 19. Podlaskich Zawodów Tradycyjnego Powożenia Zaprzęgami Konnymi byli Burmistrz Ciechanowca, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku oraz Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe w Ciechanowcu. Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Burmistrza Ciechanowca.

 

Wyniki zawodów w poszczególnych kategoriach:

  • Kuce: 1. Julia Dłuska, 2. Bartek Florczuk, 3. Paweł Łuniewski
  • Single amatorzy: 1. Tomasz Dłuski, 2. Paweł Stokowski, 3. Julia Dłuska
  • Pary: 1. Wojciech Jastrzębski, 2. Dariusz Stokowski, 3. Antoni Wojno
  • Profesjonalne powożenie zaprzęgami konnymi: 1. Paweł Rostkowski, 2. Mikołaj Dąbrowski, 3. Magdalena Sienkiewicz

 

 fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu
fot. Piotr Pawluk