105. rocznica odzyskania niepodległości - poczuciu patriotyzmu i pamięci o wydarzeniach sprzed ponad stu lat

11 listopada, to jeden z najważniejszych dni w roku. Wtedy Polska świętuje rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. W Ciechanowcu, jak co roku obchody tego historycznego dnia zgromadziły społeczność, aby wspólnie uczcić wydarzenia z 1918 roku.

W miejskich obchodach 105. rocznicy odzyskania niepodległości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, delegacje ciechanowieckich instytucji, szkół, duchowieństwa, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta i gminy Ciechanowiec.

 

Rozpoczęcie uroczystości miało miejsce w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbyła się akademia przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu. Następnie uczestnicy, niosąc ze sobą ducha patriotyzmu, przemaszerowali w pochodzie przez centrum Ciechanowca do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Tam, wszyscy włączyli się w akcję "Niepodległa do Hymnu!" śpiewając wspólnie hymn narodowy. Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył ksiądz kanonik Tadeusz Kryński, dziekan Dekanatu Ciechanowieckiego.

 

Dalsze uroczystości odbyły się przy ciechanowieckim Pomniku Nieznanego Żołnierza. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, organizacji pozarządowych, duchowieństwa. Apel Poległych odczytał uczeń klasy sportowo-wojskowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.

 

Biało-czerwone dekoracje, liczne poczty sztandarowe, asysta klas wojskowych i strażaków OSP oraz występy dzieci, młodzieży, orkiestry dętej i chóru stworzyły niezapomnianą atmosferę tego dnia. Niepodległość, wywalczona 105 lat temu, nie umknęła uwadze mieszkańców gminy Ciechanowiec. Biało-czerwone flagi, widoczne na wielu domach, zakładach pracy i ulicach, świadczą o silnym poczuciu patriotyzmu i pamięci o wydarzeniach sprzed ponad stu lat. W ten sposób społeczność Ciechanowca wyraziła szacunek i wdzięczność dla tych, którzy poświęcili wiele dla wolności Ojczyzny.

 

Sobotnie obchody zwieńczono tradycyjnie, gromadząc się przy symbolicznym ognisku w siedzibie Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu. Tam, w dźwiękach pieśni patriotycznych, społeczność świętowała jedność i dumę z narodowymi tradycjami.

 

 fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu