Wielka energia i wyśmienite humory - rozpoczęcie sezonu morsowania nad ciechanowieckim zalewem

W Ciechanowcu nad zalewem, 26 listopada odbyła się oficjalna inauguracja sezonu morsowego 2023/2024. Morsowanie, choć kojarzy się głównie z hartem ducha i ciała w zimnej wodzie, w Ciechanowcu nabrało barwnego charakteru wielkiej zabawy.

Ponad 200 miłośników zimowych kąpieli z Białegostoku, Augustowa, Ełku, Siedlec, Zambrowa, Bielska Podlaskiego, Wysokiego Mazowieckiego, Grajewa, Łochowa, Siemiatycz, Brańska, Szepietowa, Czyżewa, Kosianki, Hodyszewa i Ciechanowca zebrało się, by wspólnie dokonać otwarcia sezonu morsowego.

 

Wydarzenie przyciągnęło nie tylko doświadczonych morsów, ale i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z lodowatą kąpielą. Atmosfera na plaży była elektryzująca - gwar, śmiech i muzyka mieszały się z pluskiem wody. Wielu uczestników pojawiło się w przebraniach, od czapek po stroje superbohaterów i postaci z bajek, co dodawało koloru i humoru temu wyjątkowemu wydarzeniu.

 

Rozgrzewka przed wejściem do wody, prowadzona z wielkim zapałem, rozgrzała uczestników nie tylko cieleśnie, ale i duchowo. Wszyscy, od najmłodszych po najstarszych, z entuzjazmem wzięli udział w przygotowaniach do głównej atrakcji - wejścia do zimnej wody. Natomiast na brzegu zalewu, odbywała się entuzjastyczna zabawa. Rozbrzmiewała nad wodą muzyka, a uczestnicy, po wyjściu z wody, rozgrzewali się tańcem, śpiewem i gorącymi przysmakami przygotowanymi przez Koło Gospodyn Wiejskich "Skórzeckie Perełki" oraz uczestników wydarzenia. Do dyspozycji uczestników były również dwie sauny.

 

Impreza była czwartą edycją Otwarcia Sezonu Morsowego nad ciechanowieckim zalewem. Organizatorami byli Burmistrz Ciechanowca oraz Morsy Ciechanowiec Team. Tegoroczną inaugurację sezonu sponsorowali: Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu, Piekarnia Kobus S.C., Kawiarnia Dworska 24, Mięsny Zakątek, Wędliny Paweł Deniziak, Robert Ruciński, Sauna Paweł Fiedoruk

 

 fot. Patryk Wojtczuk