Ciechanowieckie uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Gminnego Dnia Strażaka

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną ustawą zasadniczą. W tym roku przypada 233. rocznica jej uchwalenia.

Z tej okazji w naszym mieście 3 maja odbyły się okolicznościowe uroczystości. Ciechanowieckie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się akademią w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Montaż słowno-muzyczny przygotowali nauczyciele i dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechanowcu.

 

Po akademii, tradycyjnie jak co roku, zebrani przeszli do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz Strażaków. Biało-czerwone dekoracje, poczty sztandarowe, asysta klas wojskowych i druhów OSP oraz orkiestry dętej i chóru Kantata sprawiły, że atmosfera była podniosła i wyjątkowa.
Następnie poczty sztandarowe, delegacje i uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Papieża Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele samorządowych władz, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

 

4 maja z kolei, przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka, z tej okazji Burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki złożył wszystkim strażakom życzenia. Spotkanie było także okazją do przekazania umundurowania dla jednostki OSP w Ciechanowcu. Na terenie gminy Ciechanowiec jest 9 czynnych jednostek OSP w tym 2 jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym: Ciechanowiec - jednostka włączona do KSRG w 1995 r. i OSP Pobikry - jednostka włączona do KSRG w 2007 r. W jednostkach służy 175 druhów ochotników. W uroczystości uczestniczyli strażacy-ochotnicy ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy oraz zaproszeni goście. Po oficjalnych życzeniach, zebrani udali się na strzelnicę w Malcu, gdzie na wszystkich czekał grill i towarzyskie strzelanie.

 

fot. Urząd Miejski w Ciechanowcu